Gigabyte Gp-Ae850pm PG5 Ice 850W Psu Power Supply
  • Part: 1685795
  • Model: GP-AE850PM PG5 ICE
Availability
In Stock
Gigabyte GP-AE850PM PG5 ICE 850W PSU Power Supply, ATX 60-50 Hz 850W 120mm Fan 80 PLUS Platinum Model GP-AE850PM PG5 ICE Type Intel Form Factor ATX 12V v3.0 PFC Active PFC (>0.9 typical) Input Voltage 100-240 Vac (full range) Input Current 12-6A Input Frequency 60-50 Hz Output Capacity 850W Dimension 150 x 140 x 86mm Fan Type 120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) Fan 80 PLUS Platinum Efficiency 92% at typical load MTBF >100,000 hours Protection OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP Power Good Signal 100-150ms Hold Up Time >16ms Cable Type Flat, All white Connectors ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 650mm*1 CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 700mm*2 PCI-e 16 Pin x 1: 700mm*1 PCI-e 6+2 Pin x 6 : 650mm+150mm*2, 750mm*2 SATA x 8 : 600mm+150mm+150mm+150mm*2 4 Pin Peripheral x 4 : 500mm+150mm+150mm+150mm*1 * The entire materials provided herein are for reference only. GIGABYTE reserves the right to modify or revise the content at anytime without prior notice. * Advertised performance is based on maximum theoretical interface values from respective Chipset vendors or organization who defined the interface specification. Actual performance may vary by system configuration. * All trademarks and logos are the properties of their respective holders. * Due to standard PC architecture, a certain amount of memory is reserved for system usage and therefore the actual memory size is less than the stated amount.